Środowiskowy Dom Samopomocy
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Ruchowym „Persona” od czerwca 2001 roku prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy.
Dom typ B - dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i typ D - dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzęzonymi.
Ośrodek Wsparcia pobytu dziennego czynny jest od godz. 7,00 do 16,00. Celem działalności ŚDS jest możliwie szerokie usamodzielnienie i uspołecznienie podopiecznych poprzez zastosowanie różnorakich form terapii.
W naszej placówce przebywają osoby ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością sprzężoną.
OŚRODEK WSPARCIA ŚWIADCZY USŁUGI
1. trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
2. trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach,
w instytucjach kultury;
3. trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych
i wspomagających sposobów porozumiewania się, w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej;
4. trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;
5. poradnictwo psychologiczne;
6. pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
7. pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie
i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia;
8. terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację;
Skierowanie do ŚDS następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez MOPS w Legnicy. Decyzję o skierowaniu do ŚDS i decyzję ustalającą odpłatność za korzystanie z usług w tej placówce wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy.
4. Dochody z tytułu odpłatności za usługi świadczone w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią dochód budżetu państwa.
FUNKCJONOWANIE ŚDS
1. Za opracowanie dokumentów związanych z działalnością ŚDS, które wymagają uzgodnienia i zatwierdzenia przez podmiot zlecający realizację zadania odpowiedzialny jest kierownik ŚDS.
2. Funkcjonowanie ŚDS określają:
a) statut,
b) regulamin organizacyjny,
c) program działalności ŚDS i plany pracy ŚDS na każdy rok.
3. ŚDS działa 5 dni w tygodniu po 9 godzin dziennie, w tym co najmniej przez 6 godzin dziennie prowadzone są zajęcia z uczestnikami, a pozostały czas przeznacza się na czynności porządkowe, przygotowanie do zajęć, uzupełnianie prowadzonej dokumentacji, zapewnienie opieki uczestnikom w trakcie dowożenia na zajęcia lub odwożenia po zajęciach.